Press ESC to close

Król Edyp – dokładne streszczenie

Król Edyp to tragedia Sofoklesa, która powstała w V wieku p.n.e. i do dziś uchodzi za jedno z największych arcydzieł literatury greckiej. Historia króla Edypa opowiada o losach człowieka, który zginął wskutek własnej pychy i ignorancji. W tym artykule przedstawimy dokładne streszczenie tej klasycznej tragedii.

Król Edyp, władca Teb, dowiaduje się, że miasto nawiedziła klęska – zsyłana przez bogów zaraza. W celu ocalenia miasta, Edyp wysyła swego szwagra, Kreona, do Delf, aby zasięgnąć rady u wyroczni Apollina. Kreon powraca z wiadomością, że Teby muszą ukarać mordercę swego poprzedniego króla, Lajosa.

Edyp postanawia znaleźć mordercę Lajosa i wydać go na karę. Na swojej drodze spotyka wiele trudności, m.in. sprzeciwiającego się mu kapłana Tiresiasza, który przepowiada, że Edyp sam jest mordercą Lajosa i że doprowadzi do upadku swojego kraju.

Edyp odkrywa, że jego przeszłość jest związana z zabójstwem Lajosa. Okazuje się, że Lajos był jego biologicznym ojcem, a Edyp, nieświadomy tego faktu, poślubił własną matkę, Jokastę, z którą ma dzieci. Edyp jest zrozpaczony i porażony tym odkryciem. Jokasta, po odkryciu prawdy, popełnia samobójstwo, a Edyp sam wydaje się zbiornikiem cierpienia.

Tragedia kończy się w momencie, gdy Edyp sam siebie okalecza, pozbawiając wzroku, aby ukarać się za swoje przewiny. Król Teb rezygnuje ze swojego tronu i opuszcza miasto. Wszyscy, którzy w jakiś sposób zostali związani z jego nieszczęściem, doznają tragicznego losu.

Król Edyp to jedna z najbardziej znanych tragedii w literaturze greckiej. Przedstawia ona historię człowieka, który próbuje uciec od swojego przeznaczenia, ale ostatecznie musi stawić czoła konsekwencjom swoich czynów. Przemoc, cierpienie i upadek są tematami, które Sofokles porusza w tej klasycznej tragedii, czyniąc ją jednym z największych dzieł literackich w historii.