Rozprawka z lektury antygona
Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Rozważ problem na podstawie „Antygony" Sofoklesa.. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.Wypracowanie maturalne - rozprawka - nie sprawdza znajomości lektury, nie jest egzaminem z konkretnej książki, ale z umiejętności wykorzystania narzędzi, jakimi są różne formy wypowiedzi: streszczenie, opis, opowiadanie, interpretacja, analiza dzieła, a także wiedzy z historii i teorii literatury.Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018ANTYGONA - DOKŁADNE STRESZCZENIE Autor i tytuł „Antygona" Sofokles V w. p.n.e. hahha pare zdań i ty dostałeś 5 za tę "rozprawkę" człowieku ogarnij siiee!. Śmieć, na którą z pewnością nie zasłużyła.. Maturzyści byli przerażeni, nikt nie spodziewał, że na.TEST ZE ZNAJOMOŚCI LEKTURY "ANTYGONA" Wyniki w sieci .. , syn Kreona , wróżbita , żona Kreona Rzecz dzieje się przed dworcem królewskim w Tebach.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Nie chce narażać się na ich gniew.. Pytania te pozwolą Ci powtórzyć najważniejsze informacje z książki i przygotować się na zajęcia.Pytania do lektury: AntygonaAntygona ..

Sprawdź swoją wiedzę ze znajomości lektury.Prosze pilne !

Gdyby ktoś ten problem rozwiązał, przestano by omawiać tę lekturę w szkole, a dramat Sofoklesa straciłby swoje ponadczasowe znaczenie.. Żył w latach 496-406 p.n.e. Jego główną zasługą dla teatru było wprowadzenie na scenę trzeciego aktora.. 3.Bracia Antygony zginęli w walce bratobójczej.. Możesz zdobyć 20 pkt.. Sądzę, że Antygona miała rację w sporze, jaki toczyła z Kreonem.. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. 5.Symbolicznego pogrzebu dokonywało się poprzez rzucenie garści ziemi.. Epoka antyk (starożytność) Rodzaj/ gatunek rodzaj: dramat gatunek: tragedia antycznaTragedia antyczna - dzieło wywodzące się ze starożytności, przeznaczone do wystawienia na scenie, o podniosłych charakterze i smutnym zakończeniu.. Na maturze pojawiła się.. Antygona!. Wiem, że nie wszyscy są tego samego zdania co ja, więc chcę tu i teraz udowodnić moją rację!. Uważam, że był sprawiedliwy, gdyż bohaterów ojczyzny chował z honorami,a zdrajców pozostawiał na pożarcie dzikim zwierzętom.. Wprowadził także dekoracje i postacie kobiece, odgrywane jednak przez mężczyzn.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Z całą pewnością Antygona nie walczyła tylko o swoje racje, ale również o honor rodziny, którą od lat prześladował okrutny los..

Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ?

Hajmon nie waha się popełnić samobójstwa widząc martwą ukochaną.Chronił Teby przed anarhiom.. Chyba każdy z nas postąpiłby tak samo w tej sytuacji w jakiej znalazła się Antygona.. Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Rozwiąż i sprawdź swoją znajomość lekturyTest z lektury AntygonaKonflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Jak to napisać?. Jest córką Edypa i Jokasty.. Masz do rozwiązania test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań.. Antygona w utworze Sofoklesa broni swoich wartości, które są inne, niż wartości Kreona.. Ja tak napisałem i dostałem 5 "napewno.. Ares był bogiem wojny.Antygonie zależało tylko na obronie godności człowieka, chciała zapewnić swojemu bratu pochówek.. Antygona jest główną bohaterką tragedii Sofoklesa.. 7.Hades był bogiem świata podziemnego i zmarłych.. Nie lęka się śmierci, która jedynie przyspieszy jej spotkanie z bratem i bliskimi w wiecznej krainie zmarłych.. zxcvbnm 02-10-2006 21:48Test o lekturze szkolnej pt. ,,Antygona'' - Test 4free.PL - bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla Webmastera„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa..

Podczas walk giną bracia Antygony: Eteokles i Polinejkes.Lista pytań z lektury Antygona.

Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji króla, który uznał jej brata za zdrajcę.Antygona Kto jest autorem Antygony.. : , córka Edypa , e siostra¹ , król Teb !. Strona serwisu Gimnazjum w Radziłowie.. Antygona stanęła przed bardzo trudnym wyborem natury moralnej, a dokładnie przed wyborem „złego" lub „gorszego".Chce żyć w zgodzie z samą sobą i z prawami boskimi.. Głównym tematem jest konflikt tragiczny głównego bohatera, który .Antygona zwierza się Ismenie z zamiaru pochowania zwłok ich brata, Polinika.. Miłość i dobro zawsze zwycięża.Rozprawka - Antygona.. 4.Pogrzebu Polinika dokonała Antygona.. Na sądzie przed Kreonem zachowała dumę i godność, nie wypierała się swojego czynu i nie prosiła o wybaczenie.Antygona - Motyw władzy Ukazana jest w utworze jako moc niszczycielska, gdyż staje się przyczyną wszystkich nieszczęść Kreona.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi naciśnij przycisk "Do oceny".Antygona - Motyw miłości Uczucie pomiędzy Antygoną i Hajmonem jest na tyle silne, że nawet rozkaz króla nie jest w stanie stanąć jej na przeszkodzie.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań Prosze pilne potrzebuje na poniedziałek ..

Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2009-10-09 15:25:22Przydatność 65% Ocena postępowania Antygony - rozprawka.

Zanim napiszesz Nie licz na to, że odpowiesz na pytanie, kto ma rację w Antygonie.. Forma - rozprawka.O ile pamietam to z tyłu w lekturze "Antygona" z opracowaniem.<taka cienka ksiazka>jest wykres rodu Labdakidów,szukaj pomocy w bibliotece.Zapytaj, a oni sami ci pomoga.. 6.Kreon o pochowanie zmarłego podejrzewał strażników.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.1.Antygona jest siostrą Ismeny 2.Akcja utworu dzieje się w Tebach.. Z pewnością nikt!. Rozprawka z Antygony !. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Choć władca jest przekonany o słuszności podejmowanych decyzji, przychodzi mu za nie zapłacić wysoką cenę - traci syna i żonę.Test Antygona, Antygona podręcznika Lektury dla Klasa III.. Jak się okazuje, zarówno on, jak i drugi brat kobiet, Eteokles, polegli w walce przeciwko sobie samym.Sofokles Antygona - opracowanie.. O ukochana siostro ma, Ismeno, Czy ty nie widzisz, że z klęsk EdypowychAntygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt