Tematy rozprawki z kordiana
Gdy rozszerzymy pole widzenia, dostrzegamy, że bohaterów podobnych do Kordiana w czasach romantyzmu było wielu - i chociaż nie gros, to jednak na tyle dużo, by móc .Na przykładzie Kordiana pokaż cechy dramatycznego.. "Kordian" jest także wypowiedzą poety na temat władzy.. 4 maja o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do rozwiązywania arkuszy CKE na poziomie podstawowym.. Kordian nie jest szaleńcem.Kordian odnalazł właściwą drogę, jednak nie osiągnął celu, ponieważ chciał po niej iść sam.. Ten młody ma gorączkę, lecz rozsadek zdrowy, zdrowszy niż twój doktorze, niż mój nawet ".. Co warto wiedzieć o Kordianie, czyli trzy zagadnienia, które maturzysta powinien znać:.. Największe dzieła: Dziady, Pan Tadeusz, Kordian ujmują go - i to w różny sposób.. Dla takich ludzi jak on warto było walczyć o wolność.Kordiana nie można uznać za typowego bohatera romantycznego, mimo, że wiele łączy go z omówionym wzorcem.. Zasadniczym tematem utworu na planie fabularnym jest zamach na cara Mikołaja I. car jest tu ukazany jako przykład złego władcy, despoty, który nie tylko nie dba swoich poddanych, ale żyje ich kosztem.. Do tego swoje stanowisko trzeba należycie uzasadnić, posługując się logicznymi argumentami - nie wystarczy tutaj argumentacja typu „bo tak mi się .Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne..

Matura pisemna 2019 z języka polskiego - tematy rozprawek.Matura 2018: Język polski.

Słowacki często poruszał kwestię rodaków przebywających na emigracji, ukazując ich trudną sytuację (nierzadko spotykali się z niechęcią, byli jakby ludźmi gorszej kategorii) oraz .Podczas sceny szpitalnej z ust doktora padają takie słowa na temat Kordiana: „ Ten młodzieniec wszedł tutaj, bo cesarz osądził, że musi być szalony - lecz car pobłądził.. Uważa się go za próbę rozrachunku Słowackiego z moralnymi i politycznymi problemami Polaków po 1830 r., stanowi też udaną polemikę na gruncie ideowo-artystycznym z Adamem Mickiewiczem.Pierwsza historia sługi Kordiana - Grzegorza - to bajka „O Janku, co psom szył buty".. To jednak nie do końca prawda.. Tego dnia odbędzie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.. Określ swoje stanowisko w tej sprawie, a następnie uzasadnij je, popierając argumenty przykładami: jednym z literatury, jednym z historii i jednym wynikającym z własnych obserwacji.Kordian podróżuje po całej Europie; zdobywa on mnóstwo nowych doświadczeń, poznaje ludzi; to pozwala mu na wyciągniecie smutnych wniosków na temat świata, w którym najważniejszą wartością są pieniądze; taki świat uświadamia mu różnicę pomiędzy rzeczywistością a literaturą; doznaje on uczucia bolesnego - dziewczyna .Geneza utworu i gatunek..

Marzenia o powrocie świetności ...Tematy rozprawki Egzaminy pisemne rozpoczną się w tym roku 8.06.2020.

Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Kordian Juliusza Słowackiego - jeden z trzech najważniejszych polskich dramatów romantycznych - to utwór o wielowątkowej, złożonej problematyce.. W utworze jest wiele Polaków, których niebywale możemy zaliczyć do patriotów.. Ważnym wyróżnikiem może być tak wyraźnie zarysowany moment przemiany, pragnienie podjęcia działania dla dobra ojczyzny, poświecenia się, choć była to jak wiemy próba bezowocna.I.. Odbiorca dzieła poznaje go jako rozczarowanego życiem młodzieńca, który w swych przemyśleniach porusza temat samobójstwa, a rozstaje się z zupełnie innym Kordianem - odważnym żołnierzem, jednostką mającą na tyle odwagi i dumy, by podjąć .Stojąc przed Kordianem, książę ubliża mu, szydzi z niego.. Jednym z głównych zagadnień, jakie podejmuje autor, jest próba oceny powstania listopadowego i diagnoza jego klęski.Grzegorz próbuje wyrwać go z tego dziwnego stanu opowiadając 3 historie, które budzą w Kordianie marzenia o bohaterskich czynach.. Znajdziesz w nim wskazówki.Przedstaw temat, sięgając do konkretnych przykładów..

Za młodu to hulaka i utracjusz, jednak doświadczenie uczy go, że dzięki uczciwej pracy może się wzbogacić i osiągnąć wysokie stanowiska.Polskie utwory romantyczne pełne są rozmaitych motywów, podejmują różne tematy.

GENEZA: Kordian został napisany przez Juliusza Słowackiego w roku 1833, w czasie pobytu poety w Genewie, w pensjonacie pani Pattey.Dramat ukazał się drukiem w roku 1834.. Jej bohaterem jest młodzieniec pochodzący z ludu - Janek.. Temat na romantyzmie się nie kończy, ale z pewnością w tej epoce się zaczyna.. Rozpoznanie wstępne- Kordian - dramat romantyczny, którego charakterystyczną cechą gatunkową jest obecność postaci nadprzyrodzonych;- temat dzieła - rozterki młodego człowieka, rozliczenie z powstaniem listopadowym;- szatan - częsty motyw utworów romantycznych.Tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci, jakie weszły na scenę polskiej literatury.. Kordian w .Z drugiej zaś strony Słowacki dał nam jasno do zrozumienia, że tylko lud może wspólnymi siłami pokonać cara.. Rozkaz przeskoczenia lasu bagnetów, który wydaje spiskowcowi, także zdaje się być aktem okrucieństwa, gdyż sztuka ta nie należała do łatwych.. Car posiada władzę absolutną, nikt nie może ograniczać jego woli.Trudno z tym dyskutować - z pewnością zamieszkanie w nowym miejscu jest niezwykle rozwijającym przeżyciem.. Jeśli narzucono posłużenie się przykładami z literatury czy historii, to takie właśnie mają być twoje wagoniki.. Boi się jednak dzielić swymi refleksjami na temat tych historii, bo uważa, że i tak nigdy się one nie spełnią, co po raz kolejny pokazuje jego poczucie niemocy, brak wiary w swoje siły i skrytość.Kordian był indywidualistą i nie działał wedle zasady „wszystko dla ojczyzny - nic dla mnie" - taka narzuca się konkluzja..

Kordian jest typem romantycznego patrioty, który z romantycznego kochanka przeradza się w rewolucjonistę.J.Słowacki, "Kordian" ; utwór podejmuje - analogicznie do wyżej analizowanych fragmentów "Dziadów" - tematykę wolności ojczyzny.

Jednym z takich ludzi jest Grzegorz, sługa Kordiana, który walczył na licznych wojnach.. Dokładnie przeczytaj temat.. Musieli się zmierzyć z rozprawką na temat: "Tęsknota - siła .. Klęska Kordiana jest symboliczna, oznacza, że naród musi się zjednoczyć w walce, jeśli pragnie pokonać wroga.. Z drugiej strony można jednak zwrócić uwagę, iż w naszych czasach, czasach Unii Europejskiej, tanich linii lotniczych i międzynarodowych programów wymiany uczniów i studentów, nie ma konieczności zostawiać na zawsze .Rozprawka wymaga przy tym od autora do zajęcia jasno wyrażonego stanowiska wobec tematu - nie ma możliwości, by np. odpowiedź na zadane w jej temacie pytanie brzmiała „nie wiem".. Wytłumacz, na czym polegała polemika Kordiana z Dziadami (mesjanizm - winkelriedyzm).. Kordian jest bohaterem dynamicznym, który z młodego, trochę rozpieszczonego chłopca, staje się mężczyzną świadomym własnych celów.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Rozprawka - jak napisać?. Scharakteryzuj tytułowego bohatera jako bohatera romantycznego.. Dramat Słowackiego jest opowiadaniem o dojrzewaniu głównego bohatera.. Utrata niepodległości czyni ten właśnie temat jednym z podstawowych w wieku XIX.. Kiedy Kordian zwycięsko wychodzi z próby, książę Konstanty wręcz pęcznieje z dumy.Dlatego też tezy Kordiana i jego hasło „ Polska - Winkerliedem narodów", wydają się nierealne w spełnieniu i są wynikiem idealistycznych pobudek bohatera, które nie maja nic wspólnego z rzeczywista sytuacją Polski.. Lista tematów rozprawek dla maturzysty.. Wolność jest najwyższą wartością także dla Kordiana, który w imię wyzwolenia ojczyzny z ręki zaborcy decyduje się na heroiczny czyn, jakim jest próba zabicia cara (odwołanie do idei winkelriedyzmu).rozprawka ,,Kordian" - napisał w Język polski: Siema all potrzebuje rozprawki z Kordiana na temat: zastanawianie się Kordiana nad sensem życiaOczywisce za kazda pomoc bedzie sog Torche mam lipe bo musze to napisac do poniedziałkuKordian jako historia o dojrzewaniu.. Scharakteryzuj obraz Polski i Polaków wyłaniający się z dramatu..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt