Wypracowanie o szewczyku dratewce
Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Szewczyk Dratewka pomaga zwierzętom.. Wówczas i kaczki i rybki zaczęły szukać złotego kluczyka.. Ubrany w liche odzienie, zniszczone skórzane buty mając za jedyne pożywienie suchą kromkę chleba przemierzał świat w poszukiwaniu zarobku.. Przedstawienia odbyły się wczoraj.Szewczyk Dratewka.. Wreszcie dotarł do miasta, gdzie znajdował się zamek, w którym zła czarownica .Wskaż cechy utworu pt. ,, O szewczyku '' ,które świadczą o tym, że jest on baśnią.. 6.Napotkanie uszkodzonej barci i pomoc pszczołom.. 7.Dokarmienie głodnych kaczek.. Baśń opublikowana została po raz pierwszy w 1961 roku w zbiorze Czarodziejska księga, a w 1973 roku jako samodzielna publikacja.. Tytułowy szewczyk, dzięki pomocy przyjaciół, wykonał prace zlecone przez złą czarownicę i uwolnił wiezioną przez nią dziewczynę.Król w podzięce za bohaterstwo i spryt Szewczyka, hojnie go wynagrodził.. Szewczyk Dratewka wiódł życie ubogiego szewca, mimo że nie miał dużego dobytku, to był pogodnym i dobrym człowiekiem.. Idąc leśną ścieżką, napotkał zniszczone mrowisko.. Aby liche odzienie na grzbiecie, aby podarte skórzniaki na nogach, aby torba, a w niej kromka chleba — cały to był jego majątek..

Oprócz: Opowiadanie o szewczyku dratewce.

iedak był z niego a biedak!. Cele lekcji: Uczeń: - zna treść lektury o Szewczyku Dratewce, - potrafi opowiedzieć losy bohatera, - opowiada treść wskazywanych ilustracji, - przy pomocy tekstu ustala kolejność zdarzeń przedstawionych w utworze,Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej - strona 3.. W tej wieży zła czarownica zamknęła piękną pannę.. O tym, że nawet najcięższy los może się odwrócić, trzeba tylko mieć wiarę i nie poddawać się nigdy, przenigdy.Teatr Eksperymentalny działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie wystawił na scenie Centrum Kultury trzy spektakle kukiełkowe „O Szewczyku Dratewce".. Smok, gdy siarkę połknął, z bólu aż się skręcił, wypił całą Wisłę i pękł na sto części!. O bohaterskim czynie Szewczyka świadczy też Smocza Jama i figura wawelskiego, ziejącego ogniem smoka, którą do dziś można zwiedzać w Krakowie.jak dobrze znasz lekture szewczyk dratewkaSzewczyk Dratewka był biedny jak przysłowiowa mysz kościelna.. 9.Królewna uwięziona w wieży.napisz w zeszycie ,jakim mlodziencem byl Szewczyk Dratewka.Skorzystaj z okreslen wybranych z ramki.. Szewczyk dotarł do miasteczka, w którym była wielka wieża.. Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie..

Oprócz: Legenda o szewczyku dratewce.

Miasto zostało więc ocalone, a wśród mieszkańców znów zapanował spokój.. Dziś przychodzimy do was z opowieścią o prawdziwym Szewczyku Dratewce.. Przewidywane osiągnięcia uczniów: Uczeń: • dodaje i odejmuje w zakresie 20, • wypowiada się na określony temat, • wyodrębnia wydarzenia w utworze, • ustala kolejność zdarzeń w lekturze, • zwraca uwagę na cechy bohatera godne naśladowania,Aby znaleźć interesują Cię ściągę, prace czy też wypracowanie na temat: Opowiadanie o szewczyku dratewce.. 8.Dotarcie do miasteczka.. Szewc Dratewka wypchał siarką owczą skórę i położył owcę pod wawelskim murem.. Teatr Zagłębia z Sosnowca zaprasza 18 maja o godzinie 17.00 do Bytomskiego Centrum Kultury na tę najbardziej znaną bajkę, tym razem rozgrywającą się w Chinach.Pewien chłopiec, szewczyk, który wyuczył się już szewskiego fachu, postanowił powędrować w świat, by rozpocząć samodzielne życie.. Użytkownicy szukali również w naszych zbiorach:Re: O Szewczyku Dratewce Post autor: Dany » 2020-04-23, 16:47 Koniec miesiąca, utwór przenoszę do limeryków, tam też można czytać, komentować i odpowiadać na komentarze.Konspekt lekcji języka polskiego, „Szewczyk Dratewka" Temat: W świecie przygód Szewczyka Dratewki.. I rzeczywiście dzięki wspólnym wysiłkom udało im się odnaleźć kluczyk, który jedna z rybek przekazała kaczorowi, a on oddał go Dratewce.Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka" Żył sobie raz szewczyk Dratewka..

Ustne układanie zdań do wykonanych ilustracji.Kto nie zna bajki o okrutnym smoku i dzielnym szewczyku Dratewce?

Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe na spektakl „O SZEWCZYKU DRATEWCE"9.Zadania o Szewczyku.. Po godzinie mała rybka znalazła go na dnie i podała jednej z kaczek, a kaczka przypłynęła z nim do kaczora.Temat: Szewczyk Dratewka - bohater godny naśladowania.. W wersjach oralnych jest to postać bezimienna, → szewc, który pokonuje → smoka i wyzwala niewoloną przez niego pannę (→ królewnę).. Dzieci w klasie u mojego synka czytały bajkę o szewczyku - na przedstawienie miały prygotować kukiełki na drewnianych łyżkach - zabawa tak nam się .1.Wędrówka szewczyka Dratewki przez las.. Postanowił pomóc im i odbudował ich kopczyk.. 10.Rysowanie trasy wędrówki Dratewki z uwzględnieniem krajobrazów i miejsc, które mijał.. 5.Dalsza wędrówka.. Napisz tez jakie zachowania szewczyka swiadcza o wybranych przez ciebie cechachSzewczyk Dratewka - tytuł baśni Janiny Porazińskiej opartej na podaniach ludowych.. Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie..

To ...bajkę o szewczyku, bajkę o Dratewce, o młodzieńcu, który miał na karku głowę i z Krakowa smoka przegnał był sposobem.

3.Pomoc biednym mrówkom.. Znajdziecie w niej piękne przesłanie, o tym że dobro, które ofiarujemy innym bezinteresowanie, zawsze wraca do nas.. Wtem wszystkie ryby i kaczuszki postanowiły (zgodnie z obietnicą) udzielić mu pomocy.. 4.Obietnica pomocy złożona przez mrówki.. 2018-04-12 17:29:41 Prosze krotkie strzeszczenie legendy o szewczyku dratewce jasśli by sie dalo to po polsku a pod spoodem po angielsku:) 2014-03-10 15:21:39Witajcie!. Od wsi do wsi wędrował i stare obuwie łatał.Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej.. Ludzie w miasteczku powiedzieli Dratewce, że piękną pannę można wyzwolić z niewoli czarownicy, ale trzeba wykonać trzy zadania, które czarownica wymyśli.Zrozpaczony i zasmucony tym szewczyk, ujrzał płynącego właśnie po stawie wielkiego kaczora.. Bohater → baśni literackich o rodowodzie ludowym.. Od wszystkich dostał drobiazg, dzięki któremu mógł poprosić o pomoc, gdyby jej potrzebował.. Chyba wszyscy znają, a na pewno wszystkie dzieci.. Niech nikt nie myli go z tym szewczykiem, który zabił Smoka Wawelskiego!. Królowa mrówek podziękowała Dratewce i wspomniała, że postara mu się .. "Szewczyk dratewka"-kukiełki :) Dzięki tej pracy odgruzowałam swoją pracownię po przeprowadzce, jeszcze zostało mi kilka kartonów nie wypakowanych, ale jestem bliżej końca.. Ref.2.Ni mniej ni więcej zachęcam Was bardzo do przeczytania bajki o Szewczyku Dratewce, dzieciom.. W czasie swojej wędrówki pomógł mrówkom, pszczołom i kaczkom..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt