Napisz rozprawka kto ma racje antygona czy kreon
ale to, że był kimś bliskim dla Antygony.. Mimo tego, postanowił wydać rozkaz pochowania Polineikesa.. 23 października 2020 0 Przez admin W ,,Antygonie" Sofoklesa, jako w typowej tragedii greckiej występuje konflikt tragiczny, polega on na konieczności wyboru pomiędzy dwoma , tak samo ważnym racjami.Śledząc akcję "Antygony" Sofoklesa trudno jednoznacznie orzec, czy racja była po stronie Antygony, czy może po stronie Kreona.. Myślał o kraju.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .. pozwole sobie przytoczyc kilka argumentow i kontargumentow aby rozczygnać ten problem.. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Ponieważ podobnie jak bohaterowie muszę dokonać wyboru pomiędzy dwiema równorzędnymi racjami.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. I nie, nie chodzi o Głowackiego w Nowym Jorku.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Poniżej przedstawię kilka argumentów poświadczających słuszność jego decyzji.. Krół Kreon zakazał pogrzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony.. Kreon, jest królem Teb.Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Racje miał Kreon, czy Antygona?.

... kto miał racje kreon czy antygona?

W tragedii Sofolkesa „ Antygona „, poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.. Moim zdaniem wyciągając wnioski z tych argumentów, można już z łatwością stwierdzić, że w tym sporze nie ma wygranych.. proszę linka do krutkiego lecz KONKRETNEGO streszczenia i również o napisanie mi kto miał rację:) proszę,żeby była to Antygona i niech ktoś uzasadni tą odpowiedź:(HELP ME HELP ME !Przydatność 75% Antygona - Kreon "Antygona wybrała swój los, Kreon został przez los przygnębiony.. Powodem była .Kto miał rację, Antygona czy Kreon?. A co do meritum: szukam właśnie, kto jeszcze napisał Antygonę (oprócz Sofoklesa) i nie mogę znaleźć.. Dlaczego?. 2010-10-14 15:48:57Zadanie: napisz rozprawkę na temat quot czy antygona i kreon zachowali się w porządku wobec siebie i prawa quot Rozwiązanie: moim zdaniem antygona i kreon nie zachowali się wporządku wobec siebie oraz prawa postaramAntygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. - Wróg kraju, zdrajca powinien być ukarany.Przedstawiłam już racje Antygony więc teraz czas na to aby przedstawić racje Kreona..

- rozprawka +4 głosów.

Jego intencją była zaprowadzenie w państwie pokoju.Rację miał Kreon czy Antygona?. Oby dwoje też srogo zapłacili za swoje czyny.. - Najważniejszy dla władcy jest interes państwa a nie ,,zysk,, przyjaciół.. Zadanie, które stoi przede mną - przyznanie racji którejś ze stron dramatu Sofoklesa - jest niezwykle trudne.. zadanie dodane 12 września 2010 w Język polski przez .. odpowiedzieć na Twoje zadanie.. W postępowaniu Antygony nie ma niczego złego, gdyż przeciwstawienie się .Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. Po czyjej stronie leży słuszność.. 3,082 wizyt.. Dokonują oni wyboru nie między dobrem i złem, ale pomiędzy pozytywnymi wartościami, którym hołdują.. Kreon sądzi, że bogowie również potępią duszę Polinika.Kreon po śmierci bliskich mu osób stracił chęć do życia.. Antygona czy Kreon?. „Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Moim zdaniem to on miał racjęNa samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. 2009-09-17 19:38:10 Jakimi wartościami kierowali się w swoim postępowaniu Kreon i Antygona ?. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Oboje chcieli dobrze i kierowali się swoimi uczuciami i rozumem.. Antygony, czy Kreona?.

Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.I Antygona i Kreon mają "swoje racje".. *** Racje Kreona - Prawno ustawowe, pisane jest ponad zwyczajowe.. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.. Dzisiaj stoimy tutaj aby dokonać wyboru, kto ma racje, Antygona, czy Kreon Chciałbym przedstawić zarzuty na króla i stanąć w obronie Antygony!. Wreszcie chór uznaje go za pana życia i śmierci, któremu obywatele mają być posłuszni.. Cenił sprawiedliwość i organizację społeczną, porządkującą za pomocą prawa życie zbiorowe.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Zarejestruj się .. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.. KREON CZY ANTYGONA?. Nie ma odwagi bronić przy nim praw boskich.Myślał również o przyszłości bo kto chciałby żeby jego zwłoki były rozszarpane przez dzikie zwierzęta- budziło to respekt, a ten kto wiedział że spotka go taki los przemyśli czy warto być zdrajcom.. Ich tragedia polega na tym, że wartości te wykluczają się nawzajem.Kto miał rację?. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji..

Przemawiają przez niego racje rozumu: winny musi ponieść konsekwencje.

Posted on 2 marca .. Antygona była pewna swoich racji i podejmowanych decyzji.. Kreon był władcą Teb, z godność tą przejął w mało sprzyjającym momencie.. Antygona to posąg przerastający ludzką miarę, Kreon to zwykły człowiek, pełen słabości i błędów: jego upadek wzrusza bardziej niż tragiczna śmierć Antygony".Kto miał rację: pomazaniec boży król Bolesław Śmiały czy występujący z pozycji moralnych biskup Stanisław.. Z drugiej strony jednak Kreon też miał rację.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. :) a więc.. naszą lekturą jest ,,Antygona'' i mamy napisać kto miał rację.. nieczytałam zbytnio tej książki a muszę to dać jutro :/ POMOŻE KTOŚ!. Wysoki sądzie Kreon miał w swoim działaniu same dobre intencje.. Kto miał rację - Kreon czy Antygona?. O, tu to zwykle są ognie .. Ciężko jednoznacznie opowiedzieć się po jednaj ze stron.Wysoki sądzie!. Kreon jako władca państwa stojący na straży ustanowionych przez siebie prac, kieruje się poczuciem odpowiedzialności i sprawiedliwości.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Z moich powyższych rozważań wynika, że i Antygona i Kreona mają rację.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .KTO MIAŁ RACJĘ?. Kierowała się sercem, wyrażała interes jednostki.. - przemówienie.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. Konflikt pomiedzy dwiema postaciami wyniknal gdyż Kreon nie pozwolil na godny i z szacunkiem pochowek brata Antygony, potraktowal go jako zdrajce.Kto miał rację - Antygona , czy Kreon?. Stawiała wyżej przykazania boże, a lekceważyła rozkazy złego króla.. Konflikt tych dwóch postaci wyrasta z sytuacji, w której Kreon, władca Teb zakazuje pochówku ciała Polinejkesa, który jest bratem Antygony.Decyzję swoją motywuje tym, że uznaje go za zdrajcę, który dopuścił się haniebnego czynu, doprowadzając do .Kto miał rację, Kreon czy Antygona?. Antygona popełniła samobójstwo, a Kreon stracił bliskich i chęć do życia.W dramacie Sofoklesa zarówno Kreon jak i Antygona reprezentują niezaprzeczalne racje.. Antygona karą śmierci za nieposłuszeństwo, a Kreon śmiercią żony Eurydyki i syna Hajmona za pychę i swoją dumę.W "Antygonie" Sofoklesa naprzeciw siebie zostają postawione dwie niemalże równorzędne racje.Jedna z nich broni prawa ludzkiego, druga zaś za nadrzędne uważa prawo boskie.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Wszyscy znamy zaistniałą sytuację i chciałbym, aby Wysoki Sąd dokonał właściwego wyboru!.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt