Rozprawka miłość czy rozum
Szczególnie, jeśli głowa mówi jedno, a serce drugie.Napisz rozprawkę na temat: Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też namiętności?. Serce wydaje się bardziej etyczne, bo patrzy na problem z większą empatią - czy nasza decyzja kogoś skrzywdzi, czy jest słuszna, moralna, zgodna z wyższymi wartościami .W takich sytuacjach zwykle postępujemy tak, jak podpowiada nam serce.. !Rozprawka - to dłuższa wypowiedź pisemna, która prezentuje tok rozumowania autora na dany temat, zmusza do zajęcia stanowiska wobec określonego zagadnienia.. Rozsądek w miłości jest wręcz szkodliwy, bo tłumi uczucie, niszczy spontaniczność.. Pełna sprzeczności - daje nam wolność, ale nakłada na nas ograniczenia.. Wymienione przykłady literackie pokazują, że warto w miłości poddać się uczuciu, nie zważać na rozum, choć często ten wybór wiąże się z ryzykiem cierpienia.Miłość - sens życia każdego człowieka bez wzgIędu na jego wiek, pochodzenie, pozycję społeczną czy epokę w której żyje.. Dzieje się tak dlatego, że pisarze obserwują świat, a następnie go opisują.Gdyby w miłości rozważać racjonalnie każdy gest, zatraciłaby ona swą moc.. czyli miłości.. .Moim zdaniem w życiu i miłości powinniśmy kierować się rozsądkiem, również przy doborze partnera życiowego.. bardzo zajebista rozprawka :) bardzo polecam takie 2/10.Czy była to miłość, gdzie zakochani kierowali się rozumem i uważali na to, by ich czyny nie miały tragicznych konsekwencji?.

Serce to miłość, przyjaźń, rodzina.

Twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 wyMiłość jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka, stanowi ponadczasowy temat w kulturze, odgrywa w życiu bardzo ważną rolę.. Rozważania na ten temat prowadzili, prowadzą i z całą pewnością będą prowadzić twórcy tekstów kultury, w tym literatury.. Rozum, czyli racjonalne myślenie, odpowiednie podejście do danej sytuacji oraz tok owego pomyślunku, rozumiem przez to fakt, że człowiek, który kieruje się głównie rozumem jest człowiekiem inteligentnym, ale nie porywczym.przypadkach miłość zawsze jest górą, często wbrew rozsądnej, rozumowej ocenie sytuacji.. Nie, wręcz przeciwnie - Romeo i Julia widzieli w sobie ideały, połączyło ich coś nienamacalnego, coś, czego nic nie mogło przezwyciężyć.. Uczuciem potrafiącym dać radość i szczęście, ale też potrafiącym .Miłość - uczucie niszczące, czy budujące.Miłość daje siłę i szczęście, którego człowiek nie jest w stanie opisać.. Nawet jeśli rozkwita niejako wbrew rzeczywistości.. Wbrew powszechnej opinii głoszącej utratę systemu wartości moraInych i uczuciowych przez obywateIi świata XXI wieku, miłość nadaI stanowi siłę napędową naszego bytu.Moim zdaniem można owe priorytety podzielić na dwa główne: rozum i uczucie..

Czym się kierować w życiu rozumem czy uczuciem?

Julia nie myślała o tym, czy kochając Romea rodzice ją porzucą.Warto zastanowić się nad tym, czy w życiu lepiej kierować się sercem czy rozumem.. A jednak sprawia, że odsłaniamy się przed drugą osobą i często czujemy się zranieni.. Język polski.. Uczucie oparte na racjonalnych przesłankach ma większe szanse na bycie szczęśliwym i długotrwałym.Można powiedzieć, że oba wybory przynoszą moim pacjentkom jakieś korzyści.. Może przybrać różną postać : : miłości łączącej kobietę i mężczyznę, miłości matki do dziecka, miłości do Boga, czy ojczyzny.Rozprawka - przykład.Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności?. Przypuśćmy, że autor przyszłej rozprawki skłania się ku takiej właśnie tezie - iż nie sposób kierowaćGdyby w miłości rozważać racjonalnie każdy gest, zatraciłaby ona swą moc.. Pozostawiając na boku wiedzę z biologii, można stwierdzić, że właśnie serce jest symbolicznym źródłem miłości, dobra, troski, współczucia czy przebaczenia.. Rozsądek w miłości jest wręcz szkodliwy, bo tłumi uczucie, niszczy spontaniczność.. Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozumu i rozsądku, czy też serca i namiętności?. Przykładem tego może być historia zawarta w dramacie Wiliama Szekspira pod tytułem "Romeo i Julia.".

Czy da się zatem znaleźć złoty środek między sercem, a rozumem?

Rozważ na przykładzie wybranych bohaterów literackich.. Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesłąwa Prusa oraz innego tekstu kultury.zatem uznać za argument na rzecz tezy, że rozum nie jest w stanie kierować miłością, że to ona jest silniejsza od wszelkich racjonalnych kalkulacji.. Hrabia Henryk z Nie-Boskiej komedii Krasińskiego w istocie porzuca żonę dla miłości do wyśnionej kobiety, będącej w rzeczywistości jego ułudą.Przypuśćmy, że piszemy rozprawkę na następujący temat: Czy można kierować miłością przy pomocy rozumu?. Dlatego w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem niż rozumem.Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności?. Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu "Lalki" , całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.. Każdy człowiek staje w pewnym momencie na rozdrożu ścieżek życia, które nakazują mu wybrać, czy jego losem będzie kierował rozum, czy serce.. Myślę, że doskonale obrazuje to na pewnym przykładzie Charles Duhigg w swojej słynnej książce „Siła nawyku".. Antoni Czechow Rozsądek i rozum Ocena: 7.14 (Głosujących: 7) "Uważaj, by twój proces myślenia nie toczył się przeciwko tobie.".

Nie lubimy odpowiedzialności, ale miłość sprawia, że poświęcamy się dla innych.

Romeo i Julia darzą się ogromna miłością.. Jest to problem, który rozważali, rozważają i z całą pewnością będą rozważać twórcy tekstów kultury, w tym literatury.. Rozsądek w miłości jest wręcz szkodliwy, bo tłumi uczucie, niszczy spontaniczność.. Dzieje się tak dlatego, że każdy kogoś bądź coś kocha.. Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Refleksji można poddać to, czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia.. Gwarancja dobrobytu, kariery, wygody.. Poziom podstawowy.. Rozważ problem, odwołując się do podanego fragmentu dramatu Williama Szekspira oraz do innych tekstów kultury.Rozum zmienia miłość w umowę.". Może być to drugi człowiek, my sami czy dostatnie .Serce i rozum - złoty środek.. Opisuje on pewną futbolową drużynę, którą trener nauczył korzystania (bardzo racjonalnie) z nawyków na boisku.Gdyby w miłości rozważać racjonalnie każdy gest, zatraciłaby ona swą moc.. Rozważ problem, analizując podany fragment i odwołując sie od wybranego dramatyu antycznego oraz innego tekstu kultury.. Idealna rozprawka jest logiczna i konsekwentna.Miłość jest zjawiskiem tak skomplikowanym, że nie można jej sprowadzać do roli czynnika „budowlanego".Rozprawka jana Kochanowskiego w pierwszym akapicie t. Rozprawka Miłość-uczucie twórcze czy niszczące.. Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do ,,Dziady cz.IV" i ,,Pana Tadeusza'' twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów - Pomocy daję dużo punktów mam czas do środy, z góry dziękuję !. fragmentu lalki Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności?. To może uchronić nas przed ewentualnym zranieniem czy goryczą nieodwzajemnionej miłości.. A im bardziej skrajna postać wychylenia w jedną, bądź druga stronę, tym te koszty większe.. Rozum-Siła człowieka czy źródło pychy prowadzącej do klęski?. Istotą rozprawki jest zbiór argumentów wyrażających myśl autora, który rozpatruje problem, rozprawia na dany temat.. Są bardzo młodzi i gotowi na wszystko, żeby być razem.W życiu należy kierować się racjami rozumu.. Ale i jakieś koszty.. Jerzy Kuncewicz Miłość Rozsądek i rozum Ocena: 7.50 (Głosujących: 4) "Rozum błyszczy mocniej niż łysina.". poleca 80 % .. Rozprawka Treść została zweryfikowana i sprawdzona..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt