Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny w tabeli
c) Jak wyglądają?. Alina jest nieco młodsza od Balladyny.W rzeczywistości interesuje ją możliwość ucieczki z ubogiego domu, który nie zapowiadał ciekawego życia.. Dziewczyny są siostrami.. To córki ubogiej wdowy, mieszkające w skromnej leśnej chatce.. STOSUNEK DO KIRKORA: - Alina - nie zależało jej aż tak bardzo na władzy i pieniądzach Kirkora.. Chce, by obie córki znalazły sobie dobrych mężów.. Cele: przypomnienie elementów charakterystyki postaci, gromadzenie słownictwa potrzebnego do przedstawienia postaci .. Młodsza Alina, jasnowłosa, niebieskooka, zawsze pogodna, uśmiechnięta, skora do żartów, okazuje matce serce i szacunek: „Nie!. Pragnie zdobyć władzę, pieniądze i sławę.. Była zdecydowana na życie w zbrodni:"Będe .Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny: Balladyna i Alina to bohaterki tragedii Juliusza Słowackiego "Balladyna".. Mieszkają na wsi w lichej chacie wraz ze swoją starą, biedną matką.. Balladyna zamordowała swojąAlina i Balladyna - charakterystyka porównawcza ostatnidzwonek.pl, Alina i Balladyna to córki samotnej, starej Wdowy.. TEMAT 3: Oglądamy różne adaptacje teatralne "Balladyny".II sposób: Charakterystyka równoległa, czyli zwracanie uwagi na konkretne cechy danej postaci, które odnoszą się do jakiegoś ważnego problemu.. Sporządź plan charakterystyki.. Balladyna i Alina są postaciami i bohaterkami dramatu romantycznego pt. "Balladyna", którego autorem jest Juliusz Słowacki..

Temat lekcji: Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Z kolei Balladyna to przeciwieństwo Aliny, uosobienie zła i fałszu .Temat 2: „Starsza jak śniegi - u tej warkocz cudny…" - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.. a) Kim są bohaterki?. Mieszkały w chatce w lesie.. ZADANIA DLA UCZNIA: Zapoznaj się z materiałami źródłowymi do lekcji.. Pewnego dnia w ich skromne progi trafia szlachetny rycerz - Kirkor.Środki dydaktyczne: „Balladyna", karty pracy, karteczki z poleceniami dla grup, tablica, monitor.. CECHY CHARAKTERU: - Alina - dobra, szczera, czuła, serdeczna, troskliwa, skromna, wrażliwa.. Pomimo, że są siostrami, dziewczyny różnią się od siebie charakterem i wyglądem.. .Jakże różne i w niczym niepodobne do siebie są Alina i Balladyna - dwie siostry, które spotykamy w dramacie Juliusza Słowackiego.. Dziewczyny są siostrami.. Róźnica wyłoni się przy porównaniu.. Ofiarą zbrodniczych planów Balladyny stała się Alina.. - Balladyna - była rządna władzy i pieniędzy.. Obie mieszkają razem matką w ubogiej, leśnej chacie.. Balladyna po koleji dopuszczała się zabójstw: siostry, męża Kirkora, rycerza i matki.. Obie są młodymi i pięknymi kobietami.. Od razu dostrzegalne są różnice w urodzie.. - Balladyna - zła, fałszywa, bezduszna, oschła, obojętna, pyszna, nieczuła.Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny..

Charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu.

Mimo, iż były siostrami, zadziwiająco różniły się od siebie, tak samo wyglądem jak i charakterem.. Mieszkały razem w ubogiej chatce przy lesie.. Alina i Balladyna to siostry.. Należała do ludzi niezwykle czułych i pogodnych, bez cienia egoizmu.. Balladyna i Alina to bohaterki występujące w tragedii Juliusza Słowackiego pt. „ Balladyna ''.. Jesteście po lekturze czterech aktów dramatu J. Słowackiego, więc nie będzie problemu z wykonaniem tych zadań.. Balladyna była starsza.. Miała bladą, alabastrową cerę i właśnie dlatego matka porównywała ją do nocy białej nad ranem.Gdy zamorowała Alinę na jej czole pojawiła się .Urszulę Aldonę Kutę w kl. III.. b) Czego i od kogo się o nich dowiadujemy, zanim poznajemy je w scenie III aktu I?. Wykorzystanie monitora: pisanie na tablicy/ wyświetlenie planu charakterystyki i tabeli do charakterystyki bohaterek/zapisanie czerwonymi literami na czarnym tle tragicznych w skutkach działań Balladyny.. Są prostymi dziewczynami z ludu, mieszkającymi z ubogą matką-wdową.. WYGLĄD: - Alina - miała warkocz, szczupła, smukła, rumiana, oczy fiołkowe, szybka i zwinna- Balladyna - blada (… „Ta z alabastru"), oczy ciemne, czarne… Czytaj dalej →Była starszą córką biednej wdowy, siostrą Aliny.. Kojarzy się on jej z krwiąi z malinami, które zbierała w lesie..

J. Słowackiego,Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Dziewczęta są bardzo kochającymi i troskliwymi siostrami, mają wielki szacunek do matki.. Matka troszczy się o nie jednakowo.. Są jednak postaciami zupełnie odmiennymi - odróżniają się nie tylko pod względem charakteru, ale także cechami zewnętrznymi.. Alina miała jasną, różaną cerę, fiołkowe oczy.Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna [charakterystyka porównawcza] Alina i Balladyna to przykład na to, że dwie siostry mogą być na wskroś odmienne; pomimo łączącego je pokrewieństwa, jedna stanowi zaprzeczenie drugiej.. Mieszkają razem z matką w ubogiej chacie.. Alina jest siostrą tytułowej bohaterki z utworu Juliusza Słowackiego pt:"Balladyna"..

e) Jak siostry zachowują się ...TEMAT 2: Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Dziewczyny różnią się pod każdym względem.. Wpisz w Google, charakterystyka porównawcza, będziesz tam miał(a) wszystko.Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza bohaterek „Balladyny" Juliusza Słowackiego Balladyna i Alina są bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna".. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Przydatność 70% Charakterystyka Aliny siostry Balladyny.. Balladyna to młoda i piękna dziewczyna - szczupła brunetka o czarnych oczach i wyrazistych ustach, niekiedy przypominająca posąg.. Pisarz opisał Alinę jako drobną,o jasnych włosach "jak aniołek" dziewczynę.. Pierwsza z nich jest dziewczyną o zaróżowionej skórze, jasnych włosach i fiołkowych oczach.Alina i Balladyna są niezamężnymi córkami Wdowy.. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i przeciwnych charakterach.Młodsza Alina ma zaróżowioną cerę, jasne włosy i fiołkowe oczy, starsza Balladyna ma alabastrową, jasną karnację, czarne włosy i oczy jak węgiel.Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.. Mieszkają w ubogiej chacie pod lasem i utrzymują się z uprawy ziemi na własnym poletku.W rozmowie z Kirkorem zaznaczyła, że jeżeli zostanie jego żoną, razem z nią w zamku zamieszkają jej bliscy.. Napisz charakterystykę porównawczą bohaterek utworu i prześlij na adres email.. Mieszkają z matką w biednej chatce w lesie.Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny Alina i alladyna są siostrami, mieszkają wraz z matką, wdową w ubogiej chacie na skraju lasu.. Przeczytaj wszystko uważnie.. Zbrodnie, których dokonała nie przeraziły jej.. Przebieg lekcji: 1.CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA BALLADYNY I ALINY.. nie, nie, jutro .Alina i Balladyna to bohaterki dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego.. Szczerze była zakochana w młodym rycerzu, jako żona obiecała mu być zawsze wierną.. Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. Balladyna, starsza siostra, ma ciemne włosy, czarne oczy i delikatną karnację.CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA - Były siostrami, córkami ubogiej wdowy.. Już na podstawie wyglądu można zauważyć ich odrębność.. Balladyna to starsza siostra Aliny, obie postacie różnią się wyglądem oraz charakterem i temperamentem.. Żeby zaspokoić swoje ambicje, gotowa jest posunąć się do każdego czynu.. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie bardzo pamięta, co czytał, to proponuję, abyCharakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny - bohaterek dramatu.. Tu dodasz ZA DARMO zadanie!. Oczy miała jak "fijołki", piękne, długie włosy spiete w warkocz , oraz posiadała lekko zaróżowione policzki.Charakterystyka pozostałych bohaterów ostatnidzwonek.pl, Kirkor Mówi o sobie, że jest bogatym „panem czterowieżowym", czyli właścicielem zamku.Udaje się do Pustelnika zamieszkującego w lesie z prośbą o radę.. Balladyny, próba określenia motywów postępowania tytułowej bohaterki utworu .. (wypowiedź Kirkora w scenie III aktu I) d) Jaki jest stosunek obu dziewcząt do matki?.Komentarze

Brak komentarzy.